project.digest.no | Suggesion author, date of receipt | Suggestion content | Conclusion | Changes made |
1 | Ստելլա Աղաբեկյան 06.03.2025 23:40:02 | Սխալ որոշում | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
2 | Давид Газарян 06.03.2025 23:41:02 | Սխալ որոշում | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
3 | Թագուհի Գալստյան 06.03.2025 23:43:59 | Ես Թագուհի Հրաչիկի Գալստյանն եմ, ՀՀ Տավուշի մարզի սահմանապահ Ներքին Կարմիր Աղբյուր գյուղից։2011թ սկսած ապրել և աշխատել եմ Արցախում Շահումյանի շրջանի Ակնաբերդ համայնքում որպես մաթեմատիկայի ուսուցչուհի ։Ես և իմ ընտանիքը ոչ մի ծրագրից չենք օգտվում, ոչ մի սոցաշխատող մեր մոտ կարիքի գնահատում չի արել ։Ես ունեմ առողջական լուրջ խնդիրներ, մոտակա ժամանակներում պիտի լյարդի վիրահատություն անեն։Ունենք օգնության կարիք ։Ունեմ երկու անչափահաս տղա երեխա, մեծ տղաս նույնպես ունի առողջական խնդիրներ, երկու բարդ վիրահատություն է տարել իրար հետևից ։ | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Հարգելի Թագուհի Գալստյան, խնդրում ենք դիմել Միասնական սոցիալական ծառայություն՝ ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքներին տրամադրվող բոլոր աջակցության միջոցառումների մասին լիարժեք տեղեկանալու համար։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
4 | Թագուհի Գալստյան 06.03.2025 23:43:59 | Ես Թագուհի Հրաչիկի Գալստյանն եմ, ՀՀ Տավուշի մարզի սահմանապահ Ներքին Կարմիր Աղբյուր գյուղից։2011թ սկսած ապրել և աշխատել եմ Արցախում Շահումյանի շրջանի Ակնաբերդ համայնքում որպես մաթեմատիկայի ուսուցչուհի ։Ես և իմ ընտանիքը ոչ մի ծրագրից չենք օգտվում, ոչ մի սոցաշխատող մեր մոտ կարիքի գնահատում չի արել ։Ես ունեմ առողջական լուրջ խնդիրներ, մոտակա ժամանակներում պիտի լյարդի վիրահատություն անեն։Ունենք օգնության կարիք ։Ունեմ երկու անչափահաս տղա երեխա, մեծ տղաս նույնպես ունի առողջական խնդիրներ, երկու բարդ վիրահատություն է տարել իրար հետևից ։ | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Հարգելի Թագուհի Գալստյան, խնդրում ենք դիմել Միասնական սոցիալական ծառայություն՝ ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքներին տրամադրվող բոլոր աջակցության միջոցառումների մասին լիարժեք տեղեկանալու համար։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
5 | ՄԵԼԻՆԵ ԲԱԲԱՅԱՆ 06.03.2025 23:54:48 | Ներկա պահին գործող տան վարձերի պայմաններում, անհնարա կլինի առանց 40+10 աջակցության գոյատևել։ Խնդրում ենք շարունակել ծրագիրը, այլապես փաստի առաջ կկանգնենք | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ | |
6 | Լարիսա Ազիրյան 07.03.2025 01:14:08 | Բռնի տեղահանվածը արդեն համարվում է անապահով, այդ իսկ պատճառով աջակցությունը պետք է շարունակական լինի մինչև չլուծվի բնակարանային հարցը | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Սոցիալապես անապահով են այն ընտանիքները, որոնց յուրաքանչյուր անդամի եկամտի, ընտանիքի կազմի և ընտանիքի այլ պայմանների հիման վրա գնահատման արդյունքով օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ճանաչվում են այդպիսին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
7 | Tatev Simonyan 07.03.2025 01:17:00 | Մինչև արցախցիներին բնակարանով ապահովվելը խնդրում եմ շարունակել 40+10 աջակցությունը։ Բնակարանների վարձերի բարձր արժեքների և աշխատավարձերի ցածր լինելու պատճառով մենք չենք կարող ամսվա կտրվածքով հոգալ մեր կարիքները։ | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
8 | Edvin Vardanyan 07.03.2025 01:18:05 | Առաջարկում եմ վերանայել և շարունակել մինչև տարևերջ գոնե | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
9 | ԱԼԵՔՍԱՆԴՐ ՍԱՂՅԱՆ 07.03.2025 01:50:04 | Ողջունելի է, որ ՀՀ Կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում ԼՂ տեղահանված անձանց սոցիալական կարիքների բավարարման նպատակով, սակայն առաջարկվող ծրագրով շատ քիչ ընտանիքներ և անձինք են ընդդգրկված, իսկ աջակցության չափը բավարար գումար չէ բնակվարձ տալու համար։ Առաջարկում եմ` շարունակել 40+10 աջակցության ծրագիրը մինչև տվյալ անձի սերտիֆիկատ ստանալու համար դիմելու հնարավորության (ըստ ծրագրի փուլերի) օրը, իսկ այնուհետև աջակցության չափը պարբերաբար նվազեցնել մինչև սերտիֆիկատի իրացման վերջնաժամկետը, վերջինիս լրանալու օրից լրիվությամբ դադարեցնել աջակցության տրամադրումը։ | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
10 | ԱԼԵՔՍԱՆԴՐ ՍԱՂՅԱՆ 07.03.2025 01:51:02 | Ողջունելի է, որ ՀՀ Կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում ԼՂ տեղահանված անձանց սոցիալական կարիքների բավարարման նպատակով, սակայն առաջարկվող ծրագրով շատ քիչ ընտանիքներ և անձինք են ընդդգրկված, իսկ աջակցության չափը բավարար գումար չէ բնակվարձ տալու համար։ Առաջարկում եմ` շարունակել 40+10 աջակցության ծրագիրը մինչև տվյալ անձի սերտիֆիկատ ստանալու համար դիմելու հնարավորության օրը, իսկ այնուհետև աջակցության չափը պարբերաբար նվազեցնել մինչև սերտիֆիկատի իրացման վերջնաժամկետը, վերջինիս լրանալու օրից լրիվությամբ դադարեցնել աջակցության տրամադրումը։ | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
11 | ԱԼԵՔՍԱՆԴՐ ՍԱՂՅԱՆ 07.03.2025 01:51:09 | Ողջունելի է, որ ՀՀ Կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում ԼՂ տեղահանված անձանց սոցիալական կարիքների բավարարման նպատակով, սակայն առաջարկվող ծրագրով շատ քիչ ընտանիքներ և անձինք են ընդդգրկված, իսկ աջակցության չափը բավարար գումար չէ բնակվարձ տալու համար։ Առաջարկում եմ` շարունակել 40+10 աջակցության ծրագիրը մինչև տվյալ անձի սերտիֆիկատ ստանալու համար դիմելու հնարավորության օրը, իսկ այնուհետև աջակցության չափը պարբերաբար նվազեցնել մինչև սերտիֆիկատի իրացման վերջնաժամկետը, վերջինիս լրանալու օրից լրիվությամբ դադարեցնել աջակցության տրամադրումը։ | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
12 | Гасян Микаел 07.03.2025 04:52:53 | Թողել նույնը միչև չապահովել բնակարանով ։ | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակնում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
13 | Նանար Մաղաքելյան 07.03.2025 06:43:49 | Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների 90% սոցիալապես անապահով են։ Այս նախագիծը պետք է լինի ոչ միանգամյան ,աև պետք է նախատեսված լինի բոլորի համար | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Սոցիալապես անապահով են համարվում այն ընտանիքները, որոնց յուրաքանչյուր անդամի եկամտի, ընտանիքի կազմի և ընտանիքի այլ պայմանների հիման վրա գնահատման արդյունքով օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ճանաչվում են այդպիսին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
14 | Alina Nersesyan 07.03.2025 09:09:20 | Դեմ ենք | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
15 | Ամիրա Գալստյան 07.03.2025 09:21:21 | Հարգելի պատկան մարմիններ Արցախցուն անհրաժեշտ է տուն ու աշխատանք։ Այդ երկու մինիմալ կարիքներից ոչ մեկը չբավարարվեց։ Դրամական աջակցությունը միայն տան վարձերին է հերիքում: Հիմա ինքներդ ձեզ հարցրեք՝ արդյո՞ք փախստականին օգնում եք, թե ոչ։ Հարգանքով Ա. Գալստյան | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. դիտարկումը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով: ԼՂ-ց բռնի տեղահանված անձանց կայուն զբաղվածության ապահովման նպատակով դեռևս 2024 թ․-ից իրականացվում է «2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար կարճաժամկետ ուսուցման դասընթացի կազմակերպման և աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցության տրամադրում»՝ 3 բաղադրիչով ծրագիրը։ Ծրագրի շնորհիվ մինչ օրս աշխատանքի են տեղավորվել ավելի քան 2000 անձ, իսկ ներառյալ զբաղվածության խորհրդատվության շնորհիվ՝ ընդհանուր առմամբ ավելի քան 6000 անձ. ԼՂ բռնի տեղահանվածներից Հայաստանի ֆորմալ աշխատանքային շուկայում ինտեգրվել են ավելի քան 26000 անձ։ Զբաղվածության ծրագիրը ԼՂ բռնի տեղահանվածների համար շարունակվում է նաև 2025 թ. ընթացքում. օգտվելու, ինչպես նաև զբաղվածության հարցերով խորհրդատվություն ստանալու նպատակով խնդրում ենք դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ։ Միաժամանակ Հայաստանի բոլոր մարզերում և Երևանում մասնավոր և պետական ոլորտների թափուր աշխատատեղերի մասին ինքնուրույն իրազեկվելու կամ աշխատանք փնտրելու համար խնդրում ենք գրանցվել e-work.am հարթակում։ Ինտերնետի անհասանելիության կամ այլ դժվարություն ունենալիս կարող եք դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ. այստեղ ձեզ կօգնեն գրանցվել e-work.am հարթակում, կտրամադրեն զբաղվածության խորհրդատվություն, ինչպես նաև կներկայացնեն «2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար կարճաժամկետ ուսուցման դասընթացի կազմակերպման և աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցության տրամադրում» ծրագիրը։ Ըստ անհրաժեշտության, կարող եք ստանալ նաև սոցիալական աշխատանքի խորհրդատվություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
16 | VARDAN DADAYAN 07.03.2025 09:30:45 | Պետք է բոլոր տեղահանվածներին ապահովել բնակարաններով, ինչպես օրինակ հարևան պետության իշխանությունն է ապահովում իր քաղաքացիներին՝ ապահովելով բնակարաններով, կառուցելով գյուղեր, քաղաքներ և այլն և այլն | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հնարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
17 | Լիլիթ Ոսկանյան 07.03.2025 10:09:27 | Թողնել անձին 50000-ական նախագիծը մինչև բնակարանով ապահովումը | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
18 | Մարիանա Գրիգորյան 07.03.2025 11:45:14 | Շարունակել առաջվա ծրագիրը | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
19 | Ուլզաննա Մանասյան 07.03.2025 13:15:43 | Դեմ եմ | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
20 | Իրինա Ղազարյան 08.03.2025 13:54:06 | Dem em nor voroshman@!!! | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
21 | Tigran Avagyan 08.03.2025 22:04:25 | 1. Տասնյակ տարիներ ՀՀ հազարավոր ընտանիքներ անտուն են, ապրում են տնակներում կամ վարձով՝ առանց պետության աջակցության։ 2. 1988-ի երկրաշարժից տուժածները դեռ տուն չունեն, թեև նրանց վաղուց խոստացվել էր լուծում։ 3. ՀՀ քաղաքացին ամբողջ կյանքում հարկ է վճարել իր պետությանը, բայց երբ աջակցություն է տրամադրվում, նրան անտեսում են։ 4. Եթե պետությունն ուներ այդքան ռեսուրս, ինչու՞ չէր ապահովում իր ժողովրդի կարիքները մինչ արցախցիների գալը։ ՀՀ քաղաքացին պետք է լինի պետության առաջնահերթությունը։ Եթե պետությունը կարող է միլիոններ հատկացնել արցախցիների բնակարանային խնդիրների լուծման համար, ապա ինչու՞ նույնը չի արվել ՀՀ քաղաքացիների համար տարիներ շարունակ։ Սա ցույց է տալիս, որ՝ պետական ռեսուրսներ եղել են, բայց դրանք չեն ուղղվել ՀՀ քաղաքացիների խնդիրներին։ ՀՀ քաղաքացին չպետք է երկրորդ պլանում լինի իր իսկ երկրում, մինչդեռ նրա հարկերով այսօր միլիոններ են տրամադրվում ուրիշներին։ Եթե պետությունը սոցիալական աջակցություն է տրամադրում, ապա այն պետք է լինի հիմնված կարիքների վրա, ոչ թե անձի ծագման կամ բնակության վայրի։ Արցախցին չունի տուն ապրում է վարձով,համաձայն եմ։Հհ քաղաքացին էլ չունի տուն և ապրում է վարձով։Ո՞րն է նրանց տարբերությունը:Օգնենք հավասար։ | Առաջարկը չի ընդունվել. առաջարկը մասնակի է առնչվում նախագծին։ Բնակարանային աջակցության կամ վարձակալության մասնակի հատուցման կամ սոցիալական բնակարանային պետական ծրագրեր գործում են ոչ միայն ԼՂ բռնի տեղահանված, այլև որոշ առանձին խոցելի խմբերի կամ երեխա ունեցող ընտանիքների համար։ Ծրագրերին ծանոթանալու համար խնդրում եմ դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ կամ զանգահարել 114 զանգերի կենտրոն։ | |
22 | Զորայր Բաբայան 09.03.2025 10:50:45 | Առաջարկում եմ այս նախագիծը առաջարկողներին ուղղարկել բժշկական հետազոտության` սթափ մտածելու կարողությունը ստուգելու, իսկ հանկարծ եթե ընդունվի ընդունողներին հոգեբուժարան։ | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. դիտարկումը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
23 | Նարա Հակոբյան 09.03.2025 19:12:18 | Դեմ եմ նախագծին,քանի որ սխալ որոշում է։Թողնել շարունակվի 40+10 նախագիծը մինչև բնակարանով ապահովումը։ | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. դիտարկումը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիր է գործում դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
24 | Կարեն Հովսեփյան 10.03.2025 22:11:35 | Չգիտեմ ով է կարդալու գրածս, ուղղակի կուզեմ յուրաքանչյուր որոշում կայացնողի պատկերացրած բարեկեցիկ ապրելու համար ինչքան փող է պետք, որ համ վարձով ապրի և ամեն օր թանկացող երկրում մի ձև գոյատևի։ Ես ապրել և արարել եմ Ստեփանակերտում, հիփոթեքով տուն եմ գնել, վերանորոգել կրկին վարկով։ Ես ու իմ նման շատերը պահանջում ենք, որ մեզ մի համեմատեք ՀՀ այն քաղաքացիների հետ, ովքեր կյանքում նպատակ չեն ունեցել բնակարան ունենալ։ | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ | |
25 | Հայկ Առուշանյան 11.03.2025 01:10:53 | Դեմ եմ ես և իմ ընտանիքս | Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ |