The summary includes all the content proposals presented in the draft, online written within 2 working days,sent by e-mail within 10 working days
project.digest.no Suggesion author, date of receipt Suggestion content Conclusion Changes made
1 Ռուբեն Աղասյան 06.03.2025 19:19:13 ԼՂՀ տեղահանված ԲՈԼՈՐ ընտանիքները ունեն սոցիալական աջակցության կարիք (անկախ սեփականություն ունեն թէ ոչ) քանի դեռ ՀՀ կառավարությունը չի ապահովվել ոչ բնակելի տարածությունով ոչ էլ աշխատանքով, այլ հակառակը դևանով ւսկ ՆՊԱՍՏՈՒՄ Է բռնի տեղահանվածների արտագաղթը ՀՀ֊ից Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիր է գործում դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Սոցիալապես անապահով են համարվում այն ընտանիքները, որոնց յուրաքանչյուր անդամի եկամտի, ընտանիքի կազմի և ընտանիքի այլ պայմանների հիման վրա գնահատման արդյունքով օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ճանաչվում են այդպիսին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ ԼՂ-ց բռնի տեղահանված անձանց կայուն զբաղվածության ապահովման նպատակով դեռևս 2024 թ․-ից իրականացվում է «2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար կարճաժամկետ ուսուցման դասընթացի կազմակերպման և աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցության տրամադրում»՝ 3 բաղադրիչով ծրագիրը։ Ծրագրի շնորհիվ մինչ օրս աշխատանքի են տեղավորվել ավելի քան 2000 անձ, իսկ ներառյալ զբաղվածության խորհրդատվության շնորհիվ՝ ընդհանուր առմամբ ավելի քան 6000 անձ. ԼՂ բռնի տեղահանվածներից Հայաստանի ֆորմալ աշխատանքային շուկայում ինտեգրվել են ավելի քան 26000 անձ։ Զբաղվածության ծրագիրը ԼՂ բռնի տեղահանվածների համար շարունակվելու է նաև 2025 թ. ընթացքում. օգտվելու, ինչպես նաև զբաղվածության հարցերով խորհրդատվություն ստանալու նպատակով խնդրում ենք դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ։ Միաժամանակ Հայաստանի բոլոր մարզերում և Երևանում մասնավոր և պետական ոլորտների թափուր աշխատատեղերի մասին ինքնուրույն իրազեկվելու կամ աշխատանք փնտրելու համար խնդրում ենք գրանցվել e-work.am հարթակում։ Ինտերնետի անհասանելիության կամ այլ դժվարություն ունենալիս կարող եք դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ. այստեղ ձեզ կօգնեն գրանցվել e-work.am հարթակում, կտրամադրեն զբաղվածության խորհրդատվություն, ինչպես նաև կներկայացնեն «2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար կարճաժամկետ ուսուցման դասընթացի կազմակերպման և աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցության տրամադրում» ծրագիրը։ Ըստ անհրաժեշտության, կարող եք ստանալ նաև սոցիալական աշխատանքի խորհրդատվություն։
2 Մարտիկ Պետրոսյան 06.03.2025 21:02:53 Բռնի տեղահանված Արցախցիների 80%-ից ավելին սոցիալապես անապահով է, ինչի մասին է խոսքը՞ Ո՞նց կարող է տուն,տեղ,աշխատանք կորցրած մարդը լինել ապահով,այն էլ մոտ ապագայում առանց բնակվարձի աջակցության: Բազմաթիվ մարդականց անունից ենք խնդրում և հորդորում վերանայել ձեր մոտեցումները: Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիր է գործում դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Սոցիալապես անապահով են համարվում այն ընտանիքները, որոնց յուրաքանչյուր անդամի եկամտի, ընտանիքի կազմի և ընտանիքի այլ պայմանների հիման վրա գնահատման արդյունքով օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ճանաչվում են այդպիսին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։ ԼՂ-ց բռնի տեղահանված անձանց կայուն զբաղվածության ապահովման նպատակով դեռևս 2024 թ․-ից իրականացվում է «2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար կարճաժամկետ ուսուցման դասընթացի կազմակերպման և աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցության տրամադրում»՝ 3 բաղադրիչով ծրագիրը։ Ծրագրի շնորհիվ մինչ օրս աշխատանքի են տեղավորվել ավելի քան 2000 անձ, իսկ ներառյալ զբաղվածության խորհրդատվության շնորհիվ՝ ընդհանուր առմամբ ավելի քան 6000 անձ. ԼՂ բռնի տեղահանվածներից Հայաստանի ֆորմալ աշխատանքային շուկայում ինտեգրվել են ավելի քան 26000 անձ։ Զբաղվածության ծրագիրը ԼՂ բռնի տեղահանվածների համար շարունակվելու է նաև 2025 թ. ընթացքում. օգտվելու, ինչպես նաև զբաղվածության հարցերով խորհրդատվություն ստանալու նպատակով խնդրում ենք դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ։ Միաժամանակ Հայաստանի բոլոր մարզերում և Երևանում մասնավոր և պետական ոլորտների թափուր աշխատատեղերի մասին ինքնուրույն իրազեկվելու կամ աշխատանք փնտրելու համար խնդրում ենք գրանցվել e-work.am հարթակում։ Ինտերնետի անհասանելիության կամ այլ դժվարություն ունենալիս կարող եք դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ. այստեղ ձեզ կօգնեն գրանցվել e-work.am հարթակում, կտրամադրեն զբաղվածության խորհրդատվություն, ինչպես նաև կներկայացնեն «2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար կարճաժամկետ ուսուցման դասընթացի կազմակերպման և աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցության տրամադրում» ծրագիրը։ Ըստ անհրաժեշտության, կարող եք ստանալ նաև սոցիալական աշխատանքի խորհրդատվություն։
3 Venera Shakaryan 06.03.2025 21:11:29 . Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ
4 Սայաթ Բաղդասարյան 06.03.2025 21:13:12 Դեմ եմ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ
5 Սայաթ Բաղդասարյան 06.03.2025 21:13:23 Դեմ եմ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
6 Narek Marqaryan 06.03.2025 21:15:31 Պիտի ենքան տան ետ չինչին գումարն որն տան վարձել մինչև տնով չապահովեն մեր հողն մեր տներն ծախեցիք տվեք մեզ մենք ուզումենք մեր տներն մեր հողն մեր գերեզմաններն ամօթ ձեզ դեր մի բանել Արախցուն կոտրումեք ։։։։։։ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը և դիտարկումը չեն առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիր է գործում դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
7 Armine Gharayan 06.03.2025 21:19:44 Ամեն ձեւով փորձում եք նվաստացնել մարդկանց,ավելացնել քաշքշուկները Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. դիտարկումը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
8 Գոհար Հայրապետյան 06.03.2025 21:21:08 Արցախից տեղահանված քաղաքացիների ծանր սոցիալական բեռը թոթափելու միայն մեկ տրամաբանական ձև գոյություն ունի, հարգելիներս, դա մինչև ընտանիքին բնակարանով/տնով ապահովելու պահը տուն վարձակալելն է նրա համար: Մնացյալ առաջարկվող տարբերակները թրքամետ է, ուղղված մարդկանց փողոցում թողնելու, սովի մատնելու, երկիրը ստիպվծ լքելու, օտար ափերում նշածս ճակատագրին արժանանալու և այլն: Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը և դիտարկումը չեն առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիր է գործում դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
9 Դավիթ Գաբրիելյան 06.03.2025 21:24:56 Առաջարկում եմ ծրագիր մշակել, որի շրջանակներում Արցախից տեղահանված անձանց կտրամադրվի փոխհատուցում` ըստ իրենց ձեռքի տակ ունեցած սեփականության վկայականների։ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիր է գործում դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ:
10 Իրինա Թավադյան 06.03.2025 21:27:20 50 000 աջակցության ծրագիրը պետք է շարունակական լինի, մենք բոլորս կարիքի մեջ ենք, աշխատելով հազիվ հասցնում ենք ֆիզիկապես պահել մեր գոյությունը, ուստի այդ ծրագիրը դադարեցնելով, մեզ կստիպեք թողնել ու հեռանալ Հայաստանից։ Եթե դա չէ ձեր իրական նպատակը, ուրեմն արեք հնարավոր ամեն բան,որպեսզի արցախցին կարողանա ապրել իր հայրենիքում։ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ: ԼՂ-ց բռնի տեղահանված անձանց կայուն զբաղվածության ապահովման նպատակով դեռևս 2024 թ․-ից իրականացվում է «2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար կարճաժամկետ ուսուցման դասընթացի կազմակերպման և աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցության տրամադրում»՝ 3 բաղադրիչով ծրագիրը։ Ծրագրի շնորհիվ մինչ օրս աշխատանքի են տեղավորվել ավելի քան 2000 անձ, իսկ ներառյալ զբաղվածության խորհրդատվության շնորհիվ՝ ընդհանուր առմամբ ավելի քան 6000 անձ. ԼՂ բռնի տեղահանվածներից Հայաստանի ֆորմալ աշխատանքային շուկայում ինտեգրվել են ավելի քան 26000 անձ։ Զբաղվածության ծրագիրը ԼՂ բռնի տեղահանվածների համար շարունակվելու է նաև 2025 թ. ընթացքում. օգտվելու, ինչպես նաև զբաղվածության հարցերով խորհրդատվություն ստանալու նպատակով խնդրում ենք դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ։ Միաժամանակ Հայաստանի բոլոր մարզերում և Երևանում մասնավոր և պետական ոլորտների թափուր աշխատատեղերի մասին ինքնուրույն իրազեկվելու կամ աշխատանք փնտրելու համար խնդրում ենք գրանցվել e-work.am հարթակում։ Ինտերնետի անհասանելիության կամ այլ դժվարություն ունենալիս կարող եք դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ. այստեղ ձեզ կօգնեն գրանցվել e-work.am հարթակում, կտրամադրեն զբաղվածության խորհրդատվություն, ինչպես նաև կներկայացնեն «2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար կարճաժամկետ ուսուցման դասընթացի կազմակերպման և աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցության տրամադրում» ծրագիրը։ Ըստ անհրաժեշտության, կարող եք ստանալ նաև սոցիալական աշխատանքի խորհրդատվություն։
11 Արմենուհի Ավագյան 06.03.2025 21:31:22 200000_300000տան վարձն է, 50_70000 կոմումալները, ոնց մարդիկ ձեր տված գումարներով ապրեն? Պետք է մարդկանց ապահովել բնակարաններով, մինչև ապահովելը մինիմում 10000անձին տալ, որ կարողանան 2_3 անձ կազմող ընտանիքները, որտեղ կան այնպիսի տարիքի մարդիկ, որոնք չեն կարողանում աշխատել, կամ չեն վերցնում աշխատանքի, կարողանան գոյատևել մինչև բնակարանով ապահովելը: Առաջարկը չի ընդունվել։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիր է գործում դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
12 Երջանիկ Սարգսյան 06.03.2025 21:35:32 Խորհուրդ է տրվում ապահովել մեկ անձի հաշվարկով սպառողական զամբյուղի առնվազն 70%ը, ոչ պակաս քան 45.000 դրամ Առաջաևկև չի ընդունվել։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
13 Լուսինե Աբրահամյան 06.03.2025 21:37:41 40+10000 ծրագիրը շարունակեք այնքան ժամանակ, մինչև չապահովվեք բնակարաններով Արցախցիներին։ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիր է գործում դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
14 Վարդիթեր Բաղրյան 06.03.2025 22:18:28 Սա որոշում չի ,որ կայացրել եք...Սա. Տնազ էէէ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. դիտարկումը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
15 Արմինե Մելքումյան 06.03.2025 22:28:37 Բարև ձեզ առաջարկում եմ մինչև բնակարանով ապահովվելը (կամ տվյալ անձը մինչև տուն առնելը ) երկարացնել 40+10 աջակցությունը այլապես բոլորս կհայտնվենք ծանր իրավիճակում քանի որ տան վարձերը ահավոր թանկ են (ի դեպ գները վերահսկման կառավարության կողմից ըստ քմ-ի) չենք հասցնում ուտելիքի և հացմգուստի համար պետք է աշխատած ամբողջ գումարը տ ա ն վարձ տ ա լ խնդրում եմ վերանայել ու ապահովել տեղահանվածներ ի վիճակը Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիր է գործում դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
16 Yana Danielyan 06.03.2025 22:42:37 Արցախցիներին տրամադրվող 40+10 աջակցությունը շարունակել մինչև տարեվերջ,տրամադրել այդ աջակցությունը բոլորին։ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
17 Yana Danielyan 06.03.2025 22:46:06 40+10աջակցությունը պետք է վերաբերվի բոլոր արցախցիներին և շարունակվի այնքան ժամանակ մինչև չփոխհատուցվող յուրաքանչյուր արցախցու Արցախում մնացած գույքը,հողատարածքը։ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիր է գործում դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
18 Լիլիթ Սարգսյան 06.03.2025 23:09:35 Առնվազն հին տարբերակը գործի Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
19 Լիլիթ ԱՎԱԳՅԱՆ 06.03.2025 23:13:23 Դեմ ենք։ Աջակցությունը շարունակել նույն ձև, մինչև բնակարանով ապահովելը յուրաքանչյուրին Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
20 Davit Bakhshiyan 06.03.2025 23:23:41 Դեմ եմ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
21 Մերի Ամիրջանյան 06.03.2025 23:28:15 Առաջարկում եմ շարունակել 40+10 աջակցության ծրագիրը, մինչև տվյալ ընտանիքը ձեռք կբերի բնակարան։ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
22 Arevik Hayrapetyan 06.03.2025 23:29:54 Մինչև բնակարան ձեռք չբերեն ապահովեք բնակվարձով։ Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socservice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
23 Իդա Ազարյան 06.03.2025 23:32:59 Մեզ տրամադրեք անվճար տարածք տուն սարքելու համար ու մեկ շնչին մինիմում 6000000֏ մենք մեր համար տուն կկառուցենք Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար բնակարանային ապահովության պետական ծրագիրը գործում է դեռևս 2024 թ.-ից, որի շրջանակներում հավաստագիր են ստացել 835 շահառու, որից 60-ը իրացրել են։ Ծրագրից օգտվելու համար համար խնդրում ենք ներկայացնել դիմում housing.socsrvice.am հղումով։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
24 Իդա Ազարյան 06.03.2025 23:32:59 Հայաստանը դեմոգրաֆիայի խնդիր ունի, պետական աջակցություն տրամադրեք մարդկանց առանց տարիքային սահմանափակման,որ հազարավոր ընտանիքներ կարողանան երեխա ունենան ,որ իրոք երկիր դանաք Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Նախագծով սահամանված չէ որևէ տարիքային սահմանափակում։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։
25 Hayk Ohanyan 06.03.2025 23:38:39 Աջակցությունը մնա նույն չափով Առաջարկն ընդունվել է ի գիտություն. առաջարկը չի առնչվում նախագծին։ Հարկ է ընդգծել, որ հանրային քննարկմանը ներկայացված նախագծով առաջարկվում է դեռևս 2024 թ.-ին սահմանված բոլոր միջոցառումներին զուգահեռ՝ լրացուցիչ միջոցառում ԼՂ բռնի տեղահանված և որոշակի անապահովության շեմ ունեցող ընտանիքների համար։ Համաձայն նախագծի, ի լրումն մյուս բոլոր գործող աջակցության միջոցառումների (դրամական, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության)՝ սոցիալապես անապահով ԼՂ բռնի տեղահանված ընտանիքները կարող են լրացուցիչ աջակցություն ստանալ ընտանիքի հաշվով 40,000 դրամ՝ գումարած 10,000-ական դրամ սկսած 2-րդ անդամից ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար։ Այն ընտանիքները, որոնք հաշվառված կլինեն ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում և կբավարարեն նախագծով ներկայացված չափանիշներին, կարող են դառնալ այս լրացուցիչ միջոցառման շահառու։ Անապահով ճանաչվելու և նպաստի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում ընտանիքները կստանան նաև անապահովության կամ ընտանեկան/սոցիալական նպաստ։ Նախագծի հաստատման դեպքում կարիք կլինի դիմել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ, իսկ Սյունիքի և Կոտայքի մարզում կարող են նաև դիմել առցանց` e-social.am կայքի միջոցով։ Ընդ որում, 2024 թ.-ին ՀՀ կառավարության հաստատած որոշմամբ 40+10 հազարական դրամների աջակցությունը կգործի նաև 2025 թ.-ի ողջ ընթացքում՝ ԼՂ բռնի տեղահանված առանձին սոցիալական խմբերի համար և որոշակիորեն փոփոխված՝ նվազեցվող եղանակով։ Միաժամանակ աջակցությունը 2025 թ․ ընթացքում շահառուներին հասանելի կլինի՝ անկախ ՀՀ կառավարության 2024 թ․ N710 որոշման շրջանակներում պետական բնակարանային ապահովման ծրագրով բնակելի տարածք ձեռք բերելուց։ Հատկանշական է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերի նպատակը կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կամ ընտանիքներին ժամանակավոր աջակցություն տրամադրելն է՝ հարավորություն տալու, որպեսզի այդ ընթացքում ընտանիքները դառնան սոցիալ-տնտեսապես ինքնուրույն և ինքնաբավ։