Մշակութային ոլորտին վերաբերող սույն որոշումը հնարավորություն է տալիս մեր արվեստագետներին ավելի ակտիվորեն մասնակցել միջազգային միջոցառումներին և մրցույթներին, ինչը կնպաստի Հայաստանի մշակույթի ներկայացմանը ողջ մարդկությանը։ Շատ կարևոր է, որ դրամական խրախուսումները համահունչ լինեն տվյալ միջոցառման մակարդակին, ինչպես նաև մրցանակի մեծությանը և դերակատարի մասնակցության մակարդակին։ Մշակույթի ոլորտում յուրաքանչյուր ստեղծագործող ունի իր եզակի բնույթը և ներդրումը, ուստի հնարավոր կլինի ստեղծել տարբեր մակարդակի խրախուսման համակարգ՝ հաշվի առնելով ստեղծագործողի աշխատանքի լրջությունը և միջազգային ճանաչումը: Մոտիվացիա ստեղծել երիտասարդ ստեղծագործողների համար և ունենան շարունակական բնույթ։
Առաջարկում եմ՝ 1,Հաստատել նշված օրենքի կիրարկումն ապահովող միջոցառումների ցանկը՝ համաձայն հավելվածի: 2,Ուժեղացնել իրավական, կազմակերպչական և մեթոդական գործողությունները՝ ապահովելով մշակութային օրենսդրության նոր փոփոխությունների լիարժեք կիրառումը: 3,Պարտավորեցնել համապատասխան պետական կառույցներին՝ սահմանված ժամկետներում իրականացնել միջոցառումների ցանկով նախատեսված գործողությունները: 4,Վերահսկողությունը վերապահել Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան պետական մարմնին՝ օրենքի արդյունավետ կիրառման ապահովման նպատակով:
22.03.2025
«Մշակութային օրենսդրության հիմունքների մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխությունների լիարժեք և արդյունավետ կիրարկումն ապահովելու համար անհրաժեշտ է սահմանել համապատասխան ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունման ժամանակացույց և նախատեսել այն միջոցառումները, որոնք կերաշխավորեն վերոնշյալ իրավական կարգավորումների ներդաշնակ կիրառումը։ Հաշվի առնելով օրենսդրական փոփոխությունների հետևանքով մշակութային ոլորտում առաջացող նոր իրավական պահանջները՝ առաջարկվում է՝ 1.Ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման և ընդունման ժամկետների սահմանում . Կազմել գործող օրենսդրության փոփոխություններով պայմանավորված ենթաօրենսդրական ակտերի ցանկ։ . Սահմանել յուրաքանչյուր ենթաօրենսդրական ակտի մշակման և հաստատման կոնկրետ ժամկետներ՝ ապահովելով իրավական ակտերի ժամանակին ընդունումը։ 2.Կիրառման մեխանիզմների հստակեցում . Պարզաբանել նոր իրավական կարգավորումների գործնական կիրառման ձևաչափերը։ . Մշակել ուղեցույցներ և մեթոդական ցուցումներ մշակութային հաստատությունների և ոլորտի մյուս մասնակիցների համար՝ օրենքի դրույթները պատշաճ կերպով կիրառելու նպատակով։ 3.Մշակութային կառույցների և շահագրգիռ կողմերի մասնակցության ապահովում . Կազմակերպել քննարկումներ և հանրային լսումներ ոլորտի շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ՝ փոփոխությունների կիրառման ընթացքում առկա հնարավոր մարտահրավերները վերհանելու և լուծումներ գտնելու համար։ . Ներգրավել մշակութային հաստատություններին, մասնագիտական կազմակերպություններին և փորձագետներին՝ նոր կարգավորումների արդյունավետության բարձրացման նպատակով։ 4.Հանրային իրազեկման և խորհրդատվության իրականացում . Տեղեկատվական արշավների միջոցով հանրությանը, ոլորտի մասնագետներին և մշակութային կազմակերպություններին ներկայացնել օրենքի փոփոխությունների հիմնական դրույթները։ . Սահմանել իրավական խորհրդատվության մատչելի համակարգ, որն աջակցություն կտրամադրի շահագրգիռ կողմերին նոր պահանջների կիրառման հարցում։ 5.Մշտադիտարկման և գնահատման մեխանիզմների ձևավորում . Ստեղծել հստակ չափորոշիչներ օրենքի կիրարկման արդյունավետությունը գնահատելու համար։ . Հաստատել վերահսկողության և հաշվետվողականության մեխանիզմներ՝ մշակութային հաստատությունների կողմից օրենքի պահանջների կատարման շարունակական մոնիթորինգի նպատակով։ Վերոնշյալ քայլերի իրականացումը կապահովի մշակութային օրենսդրության բարեփոխումների ամբողջական և համակարգված կիրարկումը՝ նպաստելով մշակութային ոլորտի զարգացմանը և օրենսդրական կարգավորումների արդյունավետ կիրառմանը։