Իմ կարծիքով սխալ որոշում է , բազմաթիվ հաստիքներ կկրճատվեն ,բազմաթիվ աշխատողներ կմնան առանց աշխատանքի :Առանց այն էլ աշխատաշուկան շատ հնարավորություններ չի առաջարկում մարդկանց,ուստի առաջարկում եմ որոշում կայացնելուց առաջ հաշվի առնել նաև մարդկային գործոնը:|
Ժամանակի հրամայականն է` կրթության ոլորտում փոփոխություններ կատարել` կրթության որակի բարձրացման նպատակով։ Իմ կարծիքով, քոլեջի վերակազմավորումը հնարավորություն կտա ներդնել նոր տեխնոլոգիաներ և ռեսուրսներ, ավելի շատ մասնագիտություններ և ուսումնական ծրագրեր ներառել, դարձնել այն ավելի խոշոր կրթական հաստատություն, որը ողջունելի է, քանի որ քոլեջը, որպես խոշոր կրթական կազմակերպություն, ավելի շատ հնարավորություններ կունենա և մեծ քոլեջի շրջանավարտները ավելի մրցունակ կլինեն աշխատաշուկայում և ավելի մեծ հնարավորություններ կունենան իրենց կարիերայի զարգացման ուղղությամբ։ Շատ գովելի է նաև, որ մարզում կավելանա նաև մասնագիտությունների ցանկը, ինչը կնպաստի ավելի շատ ուսանողներ ներգրավվելուն և աշխատաշուկան զարգացնելուն, շենքային և գույքային պայմանների բարելավմանը և պետական միջոցների արդյունավետ օգտագործմանը։ Իսկ մասնագետների ընտրության հարցում նախապատվությունը տալով փորձառու մասնագետներին, կբարձրանա քոլեջի վարկանիշը։ Սակայն, իմ կարծիքով, մարտահրավերային հարց կլինի որոշ հաստիքների կրճատումը և որոշ մասնագիտությունների վերակազմավորման անհրաժեշտություն կառաջանա։ Եթե նախագիծը արդյունավետ իրականացվի, ապա կբարելավվի և' քոլեջի վարկանիշը, և կբարձրանա վստահությունը հաստատության նկատմամբ։
Համեստ Մկրտչյան
Կրթության ոլորտում կատարվող յուրաքանչյուր փոփոխություն ցանկալի է, գովելի և շատ ողջունելի, եթե այն ուղղված է կրթության որակի բարձրացմանը և մասնագիտությունների արդիականացմանը։ Առաջարկվող փոփոխությունը նպատակ ունի շուկայի պահանջներին համապատասխան մասնագետնրի պատրասմանը և շենքային պայմանների արդիականացմանը, ինչ շատ ողջունելի քայլ է, քանի որ կրթության ոլորտում արված յուրաքանչյուր ներդրումը միտված է բարեկեցիկ ապագա ունենալուն։ Փոփոխությունը մարզի ուսանողներին տալիս է հնարավորություն մնալ իրենց բնակավայրում և ստանալ այն կրթությունը, ինչի համար պետք է հասնեին մայրաքաղաք Երևան։ Կարծում եմ, միակ խնդիրը կլինի աշխատատեղերի կրճատումը, որոշ մասնագետների գործազրկությունը։ Այս հարցը կարելի է կարգավորել որակյալ ու բանիմաց մասնագետներին աշխատատեղերով ապահովելով, մասնագետներ, որոնք կարող են ուսանողին տալ ժամանակակից պահանջներին ու ընտրած մասնագիտությանը համապատասխան կրթություն։ Շենքային պայմանների բարելավումն էլ կնպաստի սովորողի գործնական հմտությունների զարգացմնաը և մոտիվացիայի ավելացմանը։