Առաջարկը հնարավորություն է տալիս կրթության նոր չափորոշչային կանոններին համապատասխան զարգացնել ուսումնադաստիարակչական գործընթացները և վերջնարդյունքում գրանցել բարձր որակներ։ Առաջարկում եմ երկարօրյա խմբերում ստեղծել հարմարավետ պայմաններ, քանի որ աշակերտները երկար ժամանակ են այնտեղ անցկացնելու, հետևաբար պետք է ստեղծել դրական և հարմար պայմաններ, կրթության արդյունավետությունը ապահովելու համար։
Արմինե Սարգսյան
Ողջունելի է,Նոր ՀՊՉ-ի ներդրմամբ պայմանավոված երկարօրյա ուսուցման կազմակերպումը հանրակրթական դպրոցներում նպաստում է կրթության հասանելիության և որակի բարելավմանը։ Փոքր խմբով աշխատելը նպաստում է աշակերտի առաջադիմությանը, առաջարկում եմ երկաօրյա դարձնել 10 երեխայից ոչ ավել։
Շողիկ Ղազարյան
Հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում նոր ՀՊՉ ներդրմամբ պայմանավորված երկարօրյա ուսուցման կազմակերպումը եռակողմ արդյունավետ և ողջունելի ծրագիր է, որը հնարավորություն է ընձեռում սովորողին լրացնելու բաց թողածը՝ անկախ պատճառներից: Օգնություն է ուսուցչին ուսումնառության ընթացքում դժվարություններ ունեցող սովորողների ուսումնական առաջընթացի բարելավմանը և ծնողներին, որոնց հավելյալ հնարավորություն է տրվում հենց ուսումնական հաստատությունում իրենց երեխան գիտակ և ուսումնական գործընթացի կազմակերպմանը քաջատեղյակ մանկավարժների օգնությամբ բարելավվի իր արդյունքները: Թեպետ ուսումնառության մեջ դժվարությունների պատճառները բազմազան են(երկարատև և պարբերական հիվանդություններ, երկրից բացակայել...), միևնույնն է սովորողը դժվարությունների է հանդիպում 1-ից ավելի առարկաներից: Առաջարկում եմ, հատկապես տարրական դասարաններում, երկարօրյա ուսուցման կազմակերպման ժամաքանակի տևողությունը վերանայել՝ ավելացնել, որը հնարավորություն կընձեռի, գոնե սկզբնական փուլում ավելի հաճախ մասնակցել դասընթացներին, քանի որ կախված տարիքային առանձնահատկություններից, նրանց հիշողությունը կարճատև է և ուշադրության կենտրոնացման դժվարություններ ունեն: