ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐՔԻՆ ԳՈՐԾԵՐԻ ՆԱԽԱՐԱՐԻ 2024 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 29-Ի ԹԻՎ 3-Ն ՀՐԱՄԱՆՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
12%88%
Նախագծի ընդունման արդյունքում ՀՀ ՆԳՆ իրավաբանական վարչությունը հնարավորություն կունենա վերադասության կարգով Հանձնաժողովի որոշումը բողոքարկվելու դեպքում անաչառության սկզբունքի սահմաններում իրացնել իր իրավունքները, Հանձնաժողովում լսված լինելու իրավունքն իրացնելու ցանկություն հայտնած կարգապահական կոպիտ խախտում կատարելու մեջ մեղադրվող ծառայողի կողմից նշված իրավունքի իրացման հարգելի պատճառներով անհնարինության  դեպքում հնարավորություն կունենա տեսակապի միջոցով իրացնել այդ իրավունքը, իսկ դրա անհնարինության դեպքում Հանձնաժողովը կունենա ծառայողի նկատմամբ իրականացված ծառայողական քննության նյութերի և արդյունքներով կազմված եզրակացության քննության առնելը հետաձգելու իրավունք, բացի այդ, կարգապահական կոպիտ խախտում թույլ տված ծառայողի նկատմամբ «ոստիկանությունից ազատում» կարգապահական տույժի հետ չկապված այլ կարգապահական տույժ կիրառելու համար ծառայողական քննությունը նշանակած պաշտոնատար անձին միջնորդելու որոշում կայացնելիս՝ Հանձնաժողովը հնարավորություն կունենա նրան առաջարկել կիրառվելիք կարգապահական տույժի տեսակը։