Առաջարկում եմ. հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին տրամադրել հավասար կրթական հնարավորություններ՝ անկախ նրանց առողջական վիճակից: Անհրաժեշտ է մշակել հատուկ նծրագրեր և ուսումնական նյութեր, որոնք կհամապատասխանեն յուրաքանչյուր երեխայի անհատական կարիքներին: Կիրառել համապատասխան կրթական տեխնոլոգիաներ՝ ստեղծելով ավելի մատչելի ուսումնական միջավայր:
Գոհար Վարդանյան
Կարծիք. Այս հրամանի փոփոխությունները նպատակաուղղված են կրթական համակարգի ավելի արդյունավետ կազմակերպմանը, հատկապես այն ոլորտներում, որտեղ անհրաժեշտ է լուծել երեխաների տեղափոխման, ընդունելության և նրանց կրթության հասանելիության հարցերը։ Պաշտոնական կարգի փոփոխություններն ու լրացումները ուշադրություն են դարձնում տարբեր խմբերի կարիքներին, ինչպիսիք են անապահով ընտանիքները, հաշմանդամություն ունեցող երեխաները և առանց ծնողական խնամքի մնացածները, ինչը շատ կարևոր է սոցիալական արդարության ապահովման տեսանկյունից։ Առաջարկություն. Ձևակերպումների պարզության և հասանելիության բարելավման նպատակով, առաջարկում եմ որոշ կետերում ավելացնել ավելի մանրամասն նկարագրություն կամ օրինակներ, որպեսզի հանրային և կրթական հաստատությունների աշխատակիցները կարողանան ավելի հեշտ և ճիշտ կիրառել փոփոխությունները։ Օրինակ, 12-րդ կետի 2-րդ ենթակետում նշված խմբերի վերաբերյալ հնարավոր է ավելացնել հստակացում, թե որոնք են «հասանելիության շառավղով» բնակվող երեխաների կոնկրետ պարամետրերը, որպեսզի այն ավելի կոնկրետ և չափելի լինի։
30.03.2025
Երբեմն տեխնիկական խնդիրների պատճառներով ծնողները նշված ժամկետներում չեն կարողանում էլեկտրոնային գրանցում կատարել:Առաջարկում եմ տալ լրացուցիչ գրանցման ժամկետների հնարավորություն