«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐԶԵՐԻ ԵՎ ԵՐԵՎԱՆ ՔԱՂԱՔԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԵՎ ՀԱՄԱՅՆՔԱՅԻՆ ԵՆԹԱԿԱՅՈՒԹՅԱՆ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԵՎ ԱՐՏԱԴՐԱԿԱՆ ՕԲՅԵԿՏՆԵՐԻ ՇԵՆՔԵՐԻ ՈՒ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ ՄԱՏՉԵԼԻՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐԻ ԾՐԱԳԻՐԸ ՀԱՍՏԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՈՐՈՇՄԱՆ ՆԱԽԱԳԻԾ
75%25%
«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐԶԵՐԻ ԵՎ ԵՐԵՎԱՆ ՔԱՂԱՔԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԵՎ ՀԱՄԱՅՆՔԱՅԻՆ ԵՆԹԱԿԱՅՈՒԹՅԱՆ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԵՎ ԱՐՏԱԴՐԱԿԱՆ ՕԲՅԵԿՏՆԵՐԻ ՇԵՆՔԵՐԻ ՈՒ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ ՄԱՏՉԵԼԻՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐԻ ԾՐԱԳԻՐԸ ՀԱՍՏԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՈՐՈՇՄԱՆ ՆԱԽԱԳԾԻ
1. Անհրաժեշտությունը
Նախագծի ընդունումը պայմանավորված է ՀՀ վարչապետի 2023 թվականի նոյեմբերի 9-ի N1120-Ա որոշման Հավելված 1-ի 5-րդ կետի և ՀՀ կառավարության 2023 թվականի հունիսի 8-ի N943-Լ որոշման Հավելված 2-ի  1-ին կետի 4-րդ ենթակետի հանձնարարականների կատարման անհրաժեշտությամբ, <Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին>  ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի պահանջներով:
2. Ընթացիկ իրավիճակը և խնդիրները
«Հայաստանի Հանրապետության մարզերի և Երևան քաղաքի պետական և համայնքային ենթակայության հասարակական և արտադրական օբյեկտների շենքերի ու շինությունների շահագործման մատչելիության միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագծի մշակման աշխատանքները մեկնարկել են 2023 թվականին, Նախագիծը շրջանառվել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության աջակցությամբ ՀՀ մարզպետարաններ և Երևանի քաղաքապետարան՝ անհրաժեշտ տվյալների ամբողջական տեղեկատվությունը ձեռք բերելու համար: Նախագծի մշակման աշխատանքները իրականացվել, տվյալների հավաքագրման ձևաչափերը կազմվել և ամփոփվել են  ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի կողմից:
ՀՀ մարզերի և երևան քաղաքի պետական և համայնքային ենթակայության շենքերի ու շինությունների գերակշիռ մասը չի համապատասխանում ՀՀՇՆ IV-11.07.01-2006 (ՄՍՆ 3.02-05-2003) «Շենքերի և շինությունների մատչելիությունը բնակչության սակավաշարժուն խմբերի համար» շինարարական նորմերի հիմնական պահանջներին:
Նախագծով նախատեսված միջոցառումները վերաբերում են մատչելիության խնդիրների ապահովման միայն նախագծման փուլին, նախագծման ժամկետները սահմանվել են ըստ առաջնահերթությունների՝ 2027-2030թթ-ին:
Նախագծով ամրագրվել են պետական և համայնքային ենթակայության կրթական, առողջապահական և սոցիալական նշանակության օբյեկտներ, որոնք շահագործվում են մեծ թվաքանակով քաղաքացիների կողմից, սակայն մատչելի չեն հաշմանդամություն ունեցող անձնանց համար, հատկապես կարևորվում են՝ դպրոցները, նախադպրոցական հաստատությունները, կրթական կենտրոնները, առողջապահական կենտրոններն ու առաջնային բուժօգնության ծառայություններ մատուցող հաստատությունները, հարակից ենթակառուցվածքները, ինչպես նաև համայնքային նշանակության ժամանցի վայրերն ու մշակույթի տները:
Նախագծային փաստաթղթերի մշակման ծախսերի նախնական գնահատում
Նախագծով նախատեսվել են թվով 9 մարզերի և Երևան քաղաքի պետական և համայնքային ենթակայության կրթական, առողջապահական և վարչական օբյեկտների շենքեր և շինություններ
Ծրագրի ՄԱՍ I-ով նախատեսվել են միայն նախագծման միջոցառումներ՝ շենքերի տեխնիկական վիճակի հետազննման արդյունքներով:
Նախագծով նախանշված ժամկետները նախնական են և ենթակա են փոփոխության:
Միաժամանակ
Հաշվի առնելով նախագծի վերաբերյալ ՀՀ ֆինանսների նախարարության կարծիքը՝ անբավարար և վթարային օբյեկտների պարագայում առաջնահերթ նախատեսվել են միայն տեխնիկական վիճակի հետազննման ծախսեր 1.0մլն. դրամի չափով՝ նախագծման հետագա գործընթացը հստակեցնելու և համարժեք ծախսեր նախատեսելու համար:
Ուստի՝ անբավարար և վթարային օբյեկտների տեխնիկական վիճակի հետազննման հրատապ միջոցառումները նախատեսվել են առաջին փուլում՝ 2027-2028թթ՝ առանց նախագծման ծախսերի, որի արդյունքում.
Երևան քաղաքի համար 2027-2030թթ հաշվարկվել է 3620.0մլն. դրամ, որից հրատապ՝ 2027-2028թթ՝ 1259.0մլն.դրամ (507 օբյեկտ)
ՀՀ Տավուշի մարզ՝ 835.0մլն.դրամ, որից հրատապ՝ 48.0մլն.դրամ (77 օբյեկտ)
ՀՀ Վայոց Ձորի մարզ՝ 1183.0մլն.դրամ, որից հրատապ՝ 122.0մլն.դրամ (97 օբյեկտ)
ՀՀ Սյունիքի մարզ՝ 1014.0մլնմ.դրամ, որից հրատապ՝ 218.0մլն.դրամ (93 օբյեկտ)