Առաջարկում եմ, կարգում ներառել կետ որը կկարգավորի 9-րդ դասարանից հետո այն ԿԱՊԿՈՒ ( կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող) սովորողների խնդիրները, ովքեր չեն կարողանում հանրակրթական հիմնական կրթության հիմքով արհեստագործական կամ միջին մասնագիտական կրթական ծրագիր իրականացնող ուսումնական հաստատություններում շարունակել իրենց ուսումը։ Օրինակ՝ կետում նկարագրել, թե ո՞ր դեպքում նրանք կհամարվեն պարտադիր կրթությունից դուրս մնացած, ինչպես նաև դուրս մնալու ռիսկում գտնվող կամ ո՞ր աստիճանի ֆունկցիոնալ խնդիրներ ունեցող ԿԱՊԿՈՒ սովորողները չեն համարվի պարտադիր կրթությունից դուրս մնացած։
Գոռ Գալստյան
Առաջարկում են կառավարության 2021թ.-ի 154-Ն որոշման մեջ երեխաների քաղաքացիության իրավական կարգավիճակը հստակեցնել՝ «ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող», « Օտարերկրյա քաղաքացիություն ունեցող», «ՀՀ կեցության թույլտվություն ունեցող»..., որպեսզի ավելի կոնկրետ հասկացվի, թե որ կարգավիճակի երեխաների վրա է տարածում որոշումը:
Ռուզաննա Նալբանդյան
1․Ինչպե՞ս է հաշվարկվելու մեկ օրվա ընթացքում որոշակի դասաժամերի բացակայած աշակերտի բացակայությունը։ Առաջարկում եմ այդ խնդիրը ևս դիտարկել, որովհետև պատահում է, որ սովորողը 1 օրվա ընթացքում, դասաժամերից մի մասին չի մասնակցում տարբեր պատճառներով՝ սկսած առավոտյան 1-ին ժամին չներկայանալուց։ Արդյո՞ք այդ ժամերին դրված բացակաները հաշվարկվելու են և ի՞նչ մեխանիզմով։ 2․ Եթե սովորողի կրթությունից դուրս մնալը պայմանավորված է ծնողով/ օրինական ներկայացուցչով, ապա ի՞նչ պատժամիջոց է նախատեսվում նման դեպքերում /բացի բացատրական աշխատանքից, որը հիմնականում անարդյունավետ է/։ Վերոնշյալ խնդիրների մասին կարգում որևէ կարգավորում չկա։