Վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք)  83-րդ հոդվածով սահմանվում են վիճարկման հայցը վարույթ ընդունելու իրավական հետևանքները: Մասնավորապես, նշված հոդվածի ընդհանուր կանոնի համաձայն՝ վիճարկման հայցը վարույթ ընդունելը կասեցնում է վիճարկվող վարչական ակտի կատարումը մինչև այդ գործով գործն ըստ էության լուծող դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելը: Սակայն, նույն հոդվածով սահմանվում են մի շարք հիմքեր, որոնք հանդիսանում են բացառություն այս կանոնից:
Մասնավորապես, որպես այդպիսի հիմք դիտարկվում են՝
• օրենքով նախատեսված դեպքերում վարչական ակտը անհապաղ կատարման ենթակա լինելու,
• վարչական մարմնի կողմից վարչական ակտը (ներառյալ՝ վարչական բողոքի վերաբերյալ ըստ էության որոշում) ընդունելիս գրավոր ձևով դրա անհապաղ կատարելու անհրաժեշտությունը հիմնավորելու,
• վարչական ակտի հասցեատեր չհանդիսացող անձի կողմից վարչական ակտի հասցեատիրոջ համար բարենպաստ վարչական ակտի (ներառյալ՝ զուգորդվող վարչական ակտի դեպքում հասցեատիրոջ համար բարենպաստ դրույթները),
• ռազմական դրության իրավական ռեժիմի կանոնների խախտման համար վարչական տույժ նշանակելու վերաբերյալ վարչական ակտերը վիճարկման դեպքերը, ինչպես նաև
• կատարողական վարույթի ընթացքում հարկադիր կատարողի կողմից կայացված,
• տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքը կասեցնելու կամ այդ իրավունքից զրկելու ձևով վարչական տույժ նշանակելու վերաբերյալ,
• ընդերքօգտագործման իրավունքի դադարման կամ կասեցման,
• համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասում կամ համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասում գտնվող ինքնակամ կառույցի քանդման (ապամոնտաժման) մասին կայացված և
• չվճարված հարկային պարտավորությունները գանձելու և (կամ) չվճարված պարտավորության չափով հարկ վճարողի բանկային հաշիվներում առկա դրամական միջոցների, ինչպես նաև օրենքով սահմանված կարգով գույքային իրավունքների գրանցում կամ հաշվառում նախատեսող շարժական կամ անշարժ գույքի վրա արգելանք դնելու վերաբերյալ վարչական ակտերը վիճարկելու դեպքերը[1]:
Հատկանշական է, որ ի սկզբանե Օրենսգրքի 83-րդ հոդվածը վերը ներկայացված տեսքը չի ունեցել և այս հոդվածով որպես վիճարկման հայցի դեպքում վարչական ակտի կատարման կասեցումից բացառություններ թվարկվել են առավել ընդհանրական և ոչ ոլորտային հիմքերը: Մասնավորապես, դրանք են՝ օրենքով նախատեսված դեպքերում վարչական ակտը անհապաղ կատարման ենթակա լինելու և վարչական մարմնի՝ ելնելով հանրային շահերից վարչական ակտ (ներառյալ՝ վարչական բողոքի վերաբերյալ ըստ էության որոշում) ընդունելիս գրավոր ձևով դրա անհապաղ կատարման ենթակա լինելու անհրաժեշտությունը հիմնավորող դեպքերը:
Այսինքն, ի սկզբանե, երբ Օրենսգիրքը 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ին ընդունվել է Ազգային ժողովի կողմից, որդեգրված է եղել այն մոտեցումը, որ վիճարկման հայց ներկայացնելու դեպքում վարչական ակտի գործողության կասեցման կանոնից բացառություն պետք է կազմեն միայն օրենքով սահմանված կամ վարչական մարմնի կողմից  հիմնավորված դեպքերը:
Մինչդեռ, ներկայումս ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ տարբեր շահագրգիռ մարմինների  նախաձեռնությամբ Օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի վիճարկման հայցի դեպքում վարչական ակտի կասեցումից բացառություններ նախատեսող հիմքերը ընդարձակվել են և լրացվել են մի շարք նոր հիմքերով: Այս հիմքերի մեծամասնությունը ոլորտային է և վերաբերում է միայն առանձին ոլորտներում  վարչական մարմինների կողմից ընդունված վարչական ակտերի վիճարկման դեպքում դրանց գործողության չկասեցմանը:
Արդյունքում  կարելի է ասել, որ Օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսվող բացառությունները այնքան են ընդարձակվել, որ նույնիսկ կարող ենք նշել, որ ներկայումս բացառությունները կարող են դիտարկվել որպես ընդհանուր կանոն, իսկ վարչական ակտերի գործողության կասեցման դեպքերը՝ բացառություններ:
Միաժամանակ, հարկ է նշել, որ օրենսդիրը նախատեսել Օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հիմքերով վարչական ակտի գործողությունը չկասեցնելու դեպքում հայցվորի կողմից՝ վարչական ակտի գործողություն կասեցնելու միջնորդություն ներկայացնելու հնարավորություն:
Այս կապակցությամբ, Վճռաբեկ դատարանը  իր որոշումներից մեկում նշել է, որ « (…) (Վ)արչական ակտի կատարումը կարող է կասեցվել համապատասխան հիմքերի առկայության պարագայում միայն, հետևաբար ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի 2-րդ մասի կիրառմամբ վարչական ակտի կատարումը կասեցնելու մասին հայցվորի միջնորդությունը պետք է պարունակի այնպիսի փաստարկներ և դրանք հիմնավորող ապացույցներ, որոնց հիման վրա դատարանի մոտ կարող է ձևավորվել հիմնավոր կասկած առ այն, որ վարչական ակտի կատարումը հայցվորին զգալի վնաս կպատճառի կամ անհնարին կդարձնի նրա իրավունքների պաշտպանությունը։ Ըստ այդմ՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը գտել է, որ միջնորդությամբ ներկայացված փաստարկներն ու դրանք հիմնավորող ապացույցները պետք է վերաբերեն վարչական ակտի կատարման հետևանքով հայցվորին զգալի վնաս պատճառելու կամ նրա իրավունքների պաշտպանությունն անհնարին դարձնելու հավանականությանը:[2]»:
Իր մեկ այլ դիրքորոշմամբ Վճռաբեկ դատարանը նշել, որ « (…) (Բ)ացի վերոնշյալ պայմաններից, դատարանը, առաջին հերթին, պետք է պարզի, թե արդյոք հայցվորի փաստարկներն ուղղված են վիճարկման հայցի հարուցումից հետո կատարվող գործողությունների կասեցմանը, թե՝ ոչ։ Այլ կերպ ասած՝ դատարանը պետք է պարզի, թե արդյոք հայցվորի ներկայացրած փաստերը, որոնցով վերջինս հիմնավորում է վարչական ակտի կատարմամբ իրեն զգալի վնաս պատճառվելու կամ իր իրավունքների պաշտպանության անհնարինության առաջացման հանգամանքները, վերաբերում են դատական պաշտպանության դիմելուց հետո իրականացվելիք գործողությունների կասեցմանը, թե նախքան դատարան դիմելն իրականացված գործողություններին։
Այսպես, վարչական ակտը համապատասխան իրավասու մարմնի կողմից կայացվելուց և օրենքով սահմանված կարգով ուժի մեջ մտնելուց հետո սկսում է փաստական և իրավական հետևանքներ առաջացնել դրա հասցեատիրոջ կամ այն անձանց համար, ում իրավունքներին և շահերին այն առնչվում է։ Հետևաբար, նախքան դատական պաշտպանության դիմելը հնարավոր է իրավիճակ, որ վարչական ակտի կատարումն արդեն իսկ հետևանքներ առաջացրած լինի դատարան դիմող սուբյեկտի համար։ Դա հատկապես հնարավոր է այն դեպքերում, երբ հայցվորը վարչական ակտի հասցեատերը չէ, և վարչական ակտի գոյության մասին օբյեկտիվորեն տեղեկանում է այն ժամանակ, երբ այն արդեն իսկ սկսել է կատարվել և որոշակի հետևանքներ առաջացնել իր համար։
Հետևաբար, Վճռաբեկ դատարանը գտնում է, որ այն դեպքերում, երբ վիճարկման հայցով ներկայացված պահանջով պայմանավորված դրա կատարումն օրենքի ուժով ենթակա չէ կասեցման, և հայցվորը պետք է ներկայացնի վարչական ակտի կատարումը կասեցնելու միջնորդություն, ապա վերջինս, ի թիվս օրենսդրությամբ նախատեսված պահանջների, պետք է հիմնավորի, որ միջնորդությամբ ներկայացված փաստարկները վերաբերում են ապագայում առաջացող կամ միջնորդությունը ներկայացնելու պահին կատարվող գործողությունների կասեցմանը, որոնց չկասեցումը զգալի վնաս կպատճառի հայցվորին կամ անհնարին կդարձնի իր իրավունքների պաշտպանությունը։ Այսինքն՝ նման միջնորդությունը չի կարող վերաբերել նախքան վիճարկման հայցով դատարան դիմելն իրականացված գործողություններին․ հայցվորը չի կարող զգալի վնասի կամ իր իրավունքների պաշտպանության անհնարինության հանգամանքը հիմնավորել այնպիսի ապացույցներով, որոնք վերաբերում են արդեն իսկ առաջացած վնասին կամ նախքան դատարան դիմելն առկա փաստացի իրադրությանը։
Վճռաբեկ դատարանն արձանագրում է, որ այն դեպքում, երբ հայցվորը ներկայացնում է վարչական ակտի կատարումը կասեցնելու միջնորդություն՝ այն հիմնավորելով այնպիսի ապացույցներով, որոնք վկայում են արդեն իսկ վարչական ակտի կատարմամբ առաջացած հետևանքների մասին, ապա դատարանը պետք է միջնորդությամբ նշված փաստարկների և դրանք հիմնավորող ապացույցների ուսումնասիրության արդյունքում պարզի, թե արդյոք ներկայացված ապացույցներով հիմնավորվում է վարչական ակտի հետագա կատարմամբ հայցվորին պատճառվելիք զգալի վնասի առաջացման հնարավորությունը կամ իր իրավունքների պաշտպանության անհնարինությունը։[3]»:
Այսինքն, կարող ենք նշել, որ, ըստ էության, ստացվում է, որ Օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի  շրջանակներում օրենսդիրը իր հերթին նախատեսել է վարչական ակտի վիճարկման դեպքում դրա գործողության կասեցումից բացառություն, և հնարավորություն է նախատեսել  հայցվորի համապատասխան միջնորդության դեպքում՝ կիրառել վարչական ակտի գործողության կասեցումը որպես հետևանք:
Քննարկվող իրավիճակը առավել մոտ է Օրենսգրքի 15-րդ գլխով սահմանվող հայցի ապահովման ինստիտուտին:
Մասնավորապես, Օրենսգրքի 91-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանվում են հայցի ապահովման միջնորդություն ներկայացնելու հիմքերը, ըստ որի  «Պարտավորեցման, գործողության կատարման կամ ճանաչման հայցերի դեպքում վարչական դատարանը դատավարության մասնակցի միջնորդությամբ միջոցներ է ձեռնարկում հայցի ապահովման համար, եթե նման միջոցներ չձեռնարկելը կարող է անհնարին դարձնել կամ դժվարացնել դատական ակտի կատարումը կամ հանգեցնել վեճի առարկա հանդիսացող գույքի փաստացի կամ իրավական վիճակի փոփոխության կամ էական վնաս հասցնել միջնորդություն ներկայացնող անձին։»:
Հայցի ապահովման դատավարական ինստիտուտի օրենսդրական կարգավորման հիմքում ընկած է գործնականում հայցվորի իրավունքների և օրինական շահերի արդյունավետ պաշտպանությունն ապահովելու նպատակը, և դրա կիրառման անհրաժեշտությունն առաջանում է այն դեպքում, երբ նման միջոց չձեռնարկելը կարող է անհնարին դարձնել կամ դժվարացնել դատական ակտի կատարումը, կամ էլ կարող է վատթարացնել վեճի առարկա գույքի վիճակը:
Վերը քննարկված երկու կարգավորումների միջև իրավական համեմատություն անցկացնելու դեպքում, կարող ենք գալ այն եզրահանգմանը, որ թե՛ միջամտող վարչական ակտի վիճարկման դեպքում նախնական իրավական պաշտպանության կիրառումը՝ վարչական ակտի գործողության կասեցումը, թե՛ հայցի ապահովման ինստիտուտը հետապնդում են նպատակ երաշխավորելու հետագայում ընդունվող դատական ակտի կատարումը: